Schneider C11B3TM080B | Circuit breaker, ComPacT NSXm 160B, 25kA/415VAC, 3 poles, TMD trip unit 80A,
Original price was: 18,161.91 EGP.Current price is: 10,196.16 EGP.
Out of stock
SKU: C11B3TM080B Category: Brand:
Description
Schneider C11B3TM080B Description
It is a ComPacT NSXm molded case circuit breaker, 80A, 25kA at 415VAC, for all LV standard applications.
It offers new features like Everlink technology, DIN rail and plate mounting capability.
It embeds new spring type auxiliaries externally visible.
ComPacT NSXm is one of the smallest MCCB on the market, 81mm (W) x 137mm (H) x 80mm (D).
This is a 3 poles version with an embedded thermal-magnetic trip unit.
It ensures compliance with international standards (IEC 60947/CCC/EAC) and marine specifications.
Model: C11B3TM080B
Type: Circuit Breaker
Specifications:
  • Rated Current: 80A
  • Voltage Rating: Typically up to 690V AC