Schneider C11B44V025L | Circuit breaker ComPacT NSXm B (25kA at 415VAC), 4 Poles 4d, 25A rating Micrologic 4.1 trip unit, connectors
Original price was: 74,824.13 EGP.Current price is: 42,006.53 EGP.
Out of stock
SKU: C11B44V025L Category: Brand:
Description
Schneider C11B44V025L Description
The breaking capacity (Icu) is 25kA rms at 415VAC 50/60Hz. The operational voltage is 440VAC 50/60Hz.
It introduces new features like Everlink connectors technology.
This 4 poles Earth Leakage Circuit Breaker (ELCB) is one of the smallest on the market.
The dimensions are 108mm (W) x 144mm (H) x 80mm (D).
It ensures compliance with international standards (IEC 60947/CCC/EAC) and marine specifications.
Schneider Electric C11B44V025L Molded Case Circuit Breaker
General Description:
  • Series: C11
  • Product Type: Molded Case Circuit Breaker (MCCB)
Technical Specifications:
  • Rated Current (In): 25 A
  • Poles: 4 poles