Schneider C11E44V100L | Circuit breaker ComPacT NSXm E (16kA at 415VAC), 4 Poles 4d, 100A rating Micrologic 4.1 trip unit, EverLink connectors
Original price was: 68,015.25 EGP.Current price is: 38,184.00 EGP.
Out of stock
SKU: C11E44V100L Category: Brand:
Description
Schneider C11E44V100L Description:
The breaking capacity (Icu) is 16kA rms at 415VAC 50/60Hz. The operational voltage is 440VAC 50/60Hz.
This 4 poles Earth Leakage Circuit Breaker (ELCB) is one of the smallest on the market.
The dimensions are 108mm (W) x 144mm (H) x 80mm (D).
It ensures compliance with international standards (IEC 60947/CCC/EAC) and marine specifications.
Applications:
  • Residential: Ensures household appliances and electronics are shielded from electrical surges.
Technical Specifications (Typical):
  • Nominal Voltage: 230V AC
  • Maximum Continuous Operating Voltage: 275V AC