Schneider G12F3A100 |Circuit breaker, GoPact MCCB 125, 3 poles, 30kA at 415VAC, 100A rating, TMD trip unit, adjustable thermal protection
Original price was: 9,205.48 EGP.Current price is: 5,450.61 EGP.
In stock
Description
Technical Specifications G12F3A100
  • Product Name: Schneider Electric G12F3A100
  • Product Type: Molded Case Circuit Breaker (MCCB)
  • Series: GoPact MCCB 125
  • Number of Poles: 3 poles
  • Rated Current (In): 100 Amps
  • Frame Size: 125 A
  • Rated Operational Voltage (Ue): Up to 415 VAC
  • Breaking Capacity (Icu): 30 kA at 415 VAC
  • Trip Unit Type: TMD (Thermal Magnetic Trip Unit)
  • Thermal Trip: Adjustable – allows fine-tuning to protect against overloads
  • Magnetic Trip: Fixed – fast response to short-circuit faults
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Mounting Type: Fixed mounting (standard for panelboards)
  • Compliance: IEC 60947-2
Key Features G12F3A100
  • High-Performance Protection
    Rated at 100A with a high breaking capacity of 30 kA, this MCCB is ideal for demanding applications requiring strong fault-clearing ability.