Schneider G80H3E630 |Circuit breaker, GoPact MCCB 800, 3 poles, 70kA at 415VAC, 630A rating, ETU trip unit, adjustable thermal protection
Original price was: 63,881.84 EGP.37,824.77 EGPCurrent price is: 37,824.77 EGP.
In stock
Description
Technical Specifications G80H3E630
Type: Molded Case Circuit Breaker (MCCB), GoPact series.
Number of Poles: 3 poles.
Rated Current: 630 Amperes.
Breaking Capacity: 70 kiloamperes (kA) at 415 Volts AC.
Trip Unit: ETU (Electronic Trip Unit) for precise and advanced protection.
Adjustable Thermal Protection: Allows setting the thermal trip according to system requirements.
Rated Voltage: Designed for operation at 415 VAC.