Schneider LC1D12B7 Contactor | TeSys D contactor – 3P(3 NO) – AC-3 – <= 440 V 12 A – 24 V AC coil
Original price was: 3,239.82 EGP.Current price is: 1,752.90 EGP.
Schneider LC1D12B7 Contactor
In stock
Description
Schneider LC1D12B7 Contactor | TeSys D contactor – 3P(3 NO) – AC-3 – &lt;= 440 V 12 A – 24 V AC coil
Schneider LC1D12B7 Contactor: Enhancing Electrical Systems
Understanding the Purpose of a Contactor
What is a contactor?
Importance of contactors in electrical systems
Features of Schneider LC1D12B7 Contactor
Specifications
is designed for use in AC-3 applications up to 440V. It has a rated operational current of 12A and a coil voltage of 24V AC.