schneider TA16D4S3204TPE | TransferPact Active TA63,320A 4P Rotary 400V
SKU: TA16D4S3204TPE Category: Brand:
Description
=
schneider TA16D4S3204TPE description
The Schneider TA16D4S3204TPE is a low voltage power transfer switch used in industrial and commercial buildings, data centers, healthcare facilities and transportation industry. It is a rotary type switch with a 630A frame and 4 poles. The switch is designed to automatically transfer the load to the backup source in the event of a power failure
  • Voltage: 400V
  • Current: 320A
  • Poles: 4
  • Type: Rotary
  • Frame: 630A
  • Rotary design: The switch has a rotary design, which is a common type of transfer switch.
  • 630A frame: The switch has a 630A frame, which indicates its current rating
Likely Features and Specifications:
  • Power Rating: The “320” in the model number suggests the transformer could have a rated power capacity of 320 kVA.
  • Voltage Levels: It may support medium voltage levels, typically between 400V and 630V, which is standard for transformers in this range.
Additional information
brands
Schneider Electric
Brand
Schneider Electric
Similar Products
Original price was: 5,563.08 EGP.Current price is: 3,004.10 EGP.
-45% Telemecanquie XS1M12NB370 | XS1 cylindrical inductive sensor M12 Sn 2 mm cable 2m
Telemecanquie XS1M12NB370 | XS1 cylindrical inductive sensor M12 Sn 2 mm cable 2m
Original price was: 2,818.16 EGP.Current price is: 1,549.99 EGP.
-46% Schneider 12496 | Miniature circuit breaker (MCB), Domae, 2P, 20A, C curve, 4500A (IEC/EN 60898-1)
Schneider 12496 | Miniature circuit breaker (MCB), Domae, 2P, 20A, C curve, 4500A (IEC/EN 60898-1)