schneider TA16D4S3204TPE | TransferPact Active TA63,320A 4P Rotary 400V
SKU: TA16D4S3204TPE Category: Brand:
Description
=
schneider TA16D4S3204TPE description
The Schneider TA16D4S3204TPE is a low voltage power transfer switch used in industrial and commercial buildings, data centers, healthcare facilities and transportation industry. It is a rotary type switch with a 630A frame and 4 poles. The switch is designed to automatically transfer the load to the backup source in the event of a power failure
  • Voltage: 400V
  • Current: 320A
  • Poles: 4
  • Type: Rotary
  • Frame: 630A
  • Rotary design: The switch has a rotary design, which is a common type of transfer switch.
  • 630A frame: The switch has a 630A frame, which indicates its current rating
Likely Features and Specifications:
  • Power Rating: The “320” in the model number suggests the transformer could have a rated power capacity of 320 kVA.
  • Voltage Levels: It may support medium voltage levels, typically between 400V and 630V, which is standard for transformers in this range.
Additional information
brands
Schneider Electric
Brand
Schneider Electric
Similar Products
-42% Schneider TM3DM8R | Modicon TM3 - 8 IO (4 inputs, 4 relay outputs, screw) 24Vdc
Schneider TM3DM8R | Modicon TM3 – 8 IO (4 inputs, 4 relay outputs, screw) 24Vdc
Original price was: 12,831.84 EGP.Current price is: 7,442.50 EGP.
-46% Schneider 12497 | Miniature circuit breaker (MCB), Domae, 2P, 25A, C curve, 4500A (IEC/EN 60898-1)
Schneider 12497 | Miniature circuit breaker (MCB), Domae, 2P, 25A, C curve, 4500A (IEC/EN 60898-1)
Original price was: 1,049.53 EGP.Current price is: 561.59 EGP.
-46% Schneider 12496 | Miniature circuit breaker (MCB), Domae, 2P, 20A, C curve, 4500A (IEC/EN 60898-1)
Schneider 12496 | Miniature circuit breaker (MCB), Domae, 2P, 20A, C curve, 4500A (IEC/EN 60898-1)