schneider TA16D4S5004TPE | TransferPact Active TA63,500A 4P Rotary 400V
SKU: TA16D4S5004TPE Category: Brand:
Description
Technical Specifications schneider TA16D4S5004TPE
  • Type: Active Automatic Transfer Switch (ATS)
  • Rated Current: 500 Amps
  • Number of Poles: 4 poles (4P), designed for systems with four conductors, including the neutral, typically found in three-phase power setups.
  • Voltage Compatibility: 400V, making it suitable for industrial and commercial electrical systems operating at this voltage level.
  • Frame Size: 500A rated frame, capable of handling significant electrical loads up to 500A.
. Features schneider TA16D4S5004TPE
  • 500A Frame Size: The 500A frame allows the TA16D4S5004TPE to handle high electrical loads up to 500A, making it suitable for large-scale industrial operations or high-demand commercial setups.
  • 400V Voltage Compatibility: The ATS is designed for use in 400V systems, a common voltage level for industrial and commercial applications, ensuring its versatility and applicability across a wide range of sectors.
. Applications schneider TA16D4S5004TPE
Additional information
brands
Schneider Electric
Brand
Schneider Electric
Similar Products
-55% Telemecanique XS118BLPAM12 | Inductive sensor XS1 M18, L64mm, brass, Sn5mm,12..24VDC, M12
Telemecanique XS118BLPAM12 | Inductive sensor XS1 M18, L64mm, brass, Sn5mm,12..24VDC, M12
Original price was: 2,661.67 EGP.Current price is: 1,197.75 EGP.
-45% Telemecanquie XS1M12NB370 | XS1 cylindrical inductive sensor M12 Sn 2 mm cable 2m
Telemecanquie XS1M12NB370 | XS1 cylindrical inductive sensor M12 Sn 2 mm cable 2m
Original price was: 2,818.16 EGP.Current price is: 1,549.99 EGP.
-46% Schneider LRE489 | EasyPact TVS differential thermal overload relay 394...630 A - class 10A
Schneider LRE489 | EasyPact TVS differential thermal overload relay 394…630 A – class 10A