Schneider TR25D4R2504TPE | TransferPacT Remote, 250A, 400V, 4P, Remote, frame 250A
SKU: TR25D4R2504TPE Category: Brand:
Description
Technical Specifications
  • Series: TransferPacT Remote
  • Model: TR25D4R2504TPE
  • Rated Current: 250 Amps
  • Rated Voltage: 400V AC
  • Poles: 4 (Three-phase + Neutral)
  • Operation: Remote-controlled (electrical actuation)
  • Frame Size: 250A
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Transfer Type: Open transition (break-before-make)
  • Mounting: Panel-mounted
  • Control Interface: Remote control and integration with automation systems
  • Compliance: IEC 60947-6-1
Key Features
  • 4-Pole Switching
  • Remote Operation
  • Automatic Power Transfer
  • 250A Frame Size
  • Safety Interlocks
Applications
Additional information
brands
Schneider Electric
Brand
Schneider Electric
Similar Products
-12% Schneider 12485 | miniature circuit breaker - Domae - 1P - 40A - 220...240 V - C curve - 4.5 kA
Schneider 12485 | miniature circuit breaker – Domae – 1P – 40A – 220…240 V – C curve – 4.5 kA
Original price was: 174.72 EGP.Current price is: 153.26 EGP.
-46% Schneider LRE484 | EasyPact TVS differential thermal overload relay 146...234 A - class 10A
Schneider LRE484 | EasyPact TVS differential thermal overload relay 146…234 A – class 10A
Original price was: 6,499.94 EGP.Current price is: 3,523.40 EGP.
-52% Schneider XB7EW3461 | red illuminated pushbutton + 22 spring return - 250 V - 1NO
Schneider XB7EW3461 | red illuminated pushbutton + 22 spring return – 250 V – 1NO
-46% Schneider LRE489 | EasyPact TVS differential thermal overload relay 394...630 A - class 10A
Schneider LRE489 | EasyPact TVS differential thermal overload relay 394…630 A – class 10A