Schneider TR25D4R2504TPE | TransferPacT Remote, 250A, 400V, 4P, Remote, frame 250A
SKU: TR25D4R2504TPE Category: Brand:
Description
Technical Specifications
  • Series: TransferPacT Remote
  • Model: TR25D4R2504TPE
  • Rated Current: 250 Amps
  • Rated Voltage: 400V AC
  • Poles: 4 (Three-phase + Neutral)
  • Operation: Remote-controlled (electrical actuation)
  • Frame Size: 250A
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Transfer Type: Open transition (break-before-make)
  • Mounting: Panel-mounted
  • Control Interface: Remote control and integration with automation systems
  • Compliance: IEC 60947-6-1
Key Features
  • 4-Pole Switching
  • Remote Operation
  • Automatic Power Transfer
  • 250A Frame Size
  • Safety Interlocks
Applications
Additional information
brands
Schneider Electric
Brand
Schneider Electric
Similar Products
-55% Telemecanique XS118BLPAM12 | Inductive sensor XS1 M18, L64mm, brass, Sn5mm,12..24VDC, M12
Telemecanique XS118BLPAM12 | Inductive sensor XS1 M18, L64mm, brass, Sn5mm,12..24VDC, M12
Original price was: 2,661.67 EGP.Current price is: 1,197.75 EGP.
-46% Schneider 12496 | Miniature circuit breaker (MCB), Domae, 2P, 20A, C curve, 4500A (IEC/EN 60898-1)
Schneider 12496 | Miniature circuit breaker (MCB), Domae, 2P, 20A, C curve, 4500A (IEC/EN 60898-1)
Original price was: 1,049.53 EGP.Current price is: 561.59 EGP.
-46% Schneider LRE489 | EasyPact TVS differential thermal overload relay 394...630 A - class 10A
Schneider LRE489 | EasyPact TVS differential thermal overload relay 394…630 A – class 10A