Schneider TR25D4R2504TPE | TransferPacT Remote, 250A, 400V, 4P, Remote, frame 250A
SKU: TR25D4R2504TPE Category: Brand:
Description
Technical Specifications
  • Series: TransferPacT Remote
  • Model: TR25D4R2504TPE
  • Rated Current: 250 Amps
  • Rated Voltage: 400V AC
  • Poles: 4 (Three-phase + Neutral)
  • Operation: Remote-controlled (electrical actuation)
  • Frame Size: 250A
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Transfer Type: Open transition (break-before-make)
  • Mounting: Panel-mounted
  • Control Interface: Remote control and integration with automation systems
  • Compliance: IEC 60947-6-1
Key Features
  • 4-Pole Switching
  • Remote Operation
  • Automatic Power Transfer
  • 250A Frame Size
  • Safety Interlocks
Applications
Additional information
brands
Schneider Electric
Brand
Schneider Electric
Similar Products
-46% Schneider 12497 | Miniature circuit breaker (MCB), Domae, 2P, 25A, C curve, 4500A (IEC/EN 60898-1)
Schneider 12497 | Miniature circuit breaker (MCB), Domae, 2P, 25A, C curve, 4500A (IEC/EN 60898-1)
Original price was: 1,049.53 EGP.Current price is: 561.59 EGP.
-43% Schneider A9N18481 | Miniature circuit-breaker, Acti9 C120H, 4P, 125 A, C curve, 15000 A (IEC 60898-1), 15 kA (IEC 60947-2)
Schneider A9N18481 | Miniature circuit-breaker, Acti9 C120H, 4P, 125 A, C curve, 15000 A (IEC 60898-1), 15 kA (IEC 60947-2)
Original price was: 13,189.34 EGP.Current price is: 7,578.09 EGP.
-46% Schneider 11054 | Domae MCB - miniature circuit-breaker - 3P - 25A - C Curve - 6000A
Schneider 11054 | Domae MCB – miniature circuit-breaker – 3P – 25A – C Curve – 6000A