Schneider TR25D4R2504TPE | TransferPacT Remote, 250A, 400V, 4P, Remote, frame 250A
SKU: TR25D4R2504TPE Category: Brand:
Description
Technical Specifications
  • Series: TransferPacT Remote
  • Model: TR25D4R2504TPE
  • Rated Current: 250 Amps
  • Rated Voltage: 400V AC
  • Poles: 4 (Three-phase + Neutral)
  • Operation: Remote-controlled (electrical actuation)
  • Frame Size: 250A
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Transfer Type: Open transition (break-before-make)
  • Mounting: Panel-mounted
  • Control Interface: Remote control and integration with automation systems
  • Compliance: IEC 60947-6-1
Key Features
  • 4-Pole Switching
  • Remote Operation
  • Automatic Power Transfer
  • 250A Frame Size
  • Safety Interlocks
Applications
Additional information
brands
Schneider Electric
Brand
Schneider Electric
Similar Products
-44% Schneider 18638 | NG125 - circuit breaker - NG125N - 3P - 50A - C curve
Schneider 18638 | NG125 – circuit breaker – NG125N – 3P – 50A – C curve
Original price was: 44,468.39 EGP.Current price is: 24,964.71 EGP.
-43% Telemecanique XS218BLNAL2 | Inductive sensor XS2 M18, L53mm, brass, Sn8mm, 12.24VDC, cable 2m
Telemecanique XS218BLNAL2 | Inductive sensor XS2 M18, L53mm, brass, Sn8mm, 12.24VDC, cable 2m
Original price was: 2,462.20 EGP.Current price is: 1,403.45 EGP.
-46% Schneider LRE484 | EasyPact TVS differential thermal overload relay 146...234 A - class 10A
Schneider LRE484 | EasyPact TVS differential thermal overload relay 146…234 A – class 10A