Schneider TR63D3R6304TPE | TransferPacT Remote, 630A, 400V, 3P, Remote, frame 630A
Description
Technical Specifications Schneider TR63D3R6304TPE
  • Brand: Schneider Electric
  • Model: TR63D3R6304TPE
  • Series: TransferPacT Remote
  • Rated Current (In): 630 Amps
  • Rated Voltage (Ue): 400V AC
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Number of Poles: 3 Poles (3P)
  • Frame Size: 630A
  • Control Type: Remote Automatic Transfer
  • Mounting Style: Panel or Enclosure Mounting
  • Switching Technology: Electrically and Mechanically Interlocked
  • Standard Compliance: IEC 60947-6-1, IEC 60947-3
  • Operating Temperature Range: Typically -5°C to +40°C
  • Protection Rating: IP30 to IP54 (depending on housing)
  • Communication Compatibility: Modbus, Ethernet (optional modules)
Key Features
  1. Maximum Rated Current (630A)