schneider TA16D4S3204TPE | TransferPact Active TA63,320A 4P Rotary 400V
SKU: TA16D4S3204TPE Category: Brand:
Description
=
schneider TA16D4S3204TPE description
The Schneider TA16D4S3204TPE is a low voltage power transfer switch used in industrial and commercial buildings, data centers, healthcare facilities and transportation industry. It is a rotary type switch with a 630A frame and 4 poles. The switch is designed to automatically transfer the load to the backup source in the event of a power failure
  • Voltage: 400V
  • Current: 320A
  • Poles: 4
  • Type: Rotary
  • Frame: 630A
  • Rotary design: The switch has a rotary design, which is a common type of transfer switch.
  • 630A frame: The switch has a 630A frame, which indicates its current rating
Likely Features and Specifications:
  • Power Rating: The “320” in the model number suggests the transformer could have a rated power capacity of 320 kVA.
  • Voltage Levels: It may support medium voltage levels, typically between 400V and 630V, which is standard for transformers in this range.
Additional information
brands
Schneider Electric
Brand
Schneider Electric
Similar Products
-12% Schneider 12485 | miniature circuit breaker - Domae - 1P - 40A - 220...240 V - C curve - 4.5 kA
Schneider 12485 | miniature circuit breaker – Domae – 1P – 40A – 220…240 V – C curve – 4.5 kA
Original price was: 174.72 EGP.Current price is: 153.26 EGP.
-43% Schneider A9N18481 | Miniature circuit-breaker, Acti9 C120H, 4P, 125 A, C curve, 15000 A (IEC 60898-1), 15 kA (IEC 60947-2)
Schneider A9N18481 | Miniature circuit-breaker, Acti9 C120H, 4P, 125 A, C curve, 15000 A (IEC 60898-1), 15 kA (IEC 60947-2)
Original price was: 13,189.34 EGP.Current price is: 7,578.09 EGP.
-52% Schneider XB7EW3461 | red illuminated pushbutton + 22 spring return - 250 V - 1NO
Schneider XB7EW3461 | red illuminated pushbutton + 22 spring return – 250 V – 1NO
-44% Schneider 18638 | NG125 - circuit breaker - NG125N - 3P - 50A - C curve
Schneider 18638 | NG125 – circuit breaker – NG125N – 3P – 50A – C curve