schneider TA16D4S3204TPE | TransferPact Active TA63,320A 4P Rotary 400V
SKU: TA16D4S3204TPE Category: Brand:
Description
=
schneider TA16D4S3204TPE description
The Schneider TA16D4S3204TPE is a low voltage power transfer switch used in industrial and commercial buildings, data centers, healthcare facilities and transportation industry. It is a rotary type switch with a 630A frame and 4 poles. The switch is designed to automatically transfer the load to the backup source in the event of a power failure
  • Voltage: 400V
  • Current: 320A
  • Poles: 4
  • Type: Rotary
  • Frame: 630A
  • Rotary design: The switch has a rotary design, which is a common type of transfer switch.
  • 630A frame: The switch has a 630A frame, which indicates its current rating
Likely Features and Specifications:
  • Power Rating: The “320” in the model number suggests the transformer could have a rated power capacity of 320 kVA.
  • Voltage Levels: It may support medium voltage levels, typically between 400V and 630V, which is standard for transformers in this range.
Additional information
brands
Schneider Electric
Brand
Schneider Electric
Similar Products
-52% Schneider XB7EW3561 | yellow illuminated pushbutton + 22 spring return - 250 V - 1NO
Schneider XB7EW3561 | yellow illuminated pushbutton + 22 spring return – 250 V – 1NO
Original price was: 656.81 EGP.Current price is: 316.88 EGP.
-42% Schneider TM3DM8R | Modicon TM3 - 8 IO (4 inputs, 4 relay outputs, screw) 24Vdc
Schneider TM3DM8R | Modicon TM3 – 8 IO (4 inputs, 4 relay outputs, screw) 24Vdc
Original price was: 12,831.84 EGP.Current price is: 7,442.50 EGP.
-46% Schneider LRE489 | EasyPact TVS differential thermal overload relay 394...630 A - class 10A
Schneider LRE489 | EasyPact TVS differential thermal overload relay 394…630 A – class 10A
-44% Schneider 18638 | NG125 - circuit breaker - NG125N - 3P - 50A - C curve
Schneider 18638 | NG125 – circuit breaker – NG125N – 3P – 50A – C curve