schneider TA16D4S5004TPE | TransferPact Active TA63,500A 4P Rotary 400V
SKU: TA16D4S5004TPE Category: Brand:
Description
Technical Specifications schneider TA16D4S5004TPE
  • Type: Active Automatic Transfer Switch (ATS)
  • Rated Current: 500 Amps
  • Number of Poles: 4 poles (4P), designed for systems with four conductors, including the neutral, typically found in three-phase power setups.
  • Voltage Compatibility: 400V, making it suitable for industrial and commercial electrical systems operating at this voltage level.
  • Frame Size: 500A rated frame, capable of handling significant electrical loads up to 500A.
. Features schneider TA16D4S5004TPE
  • 500A Frame Size: The 500A frame allows the TA16D4S5004TPE to handle high electrical loads up to 500A, making it suitable for large-scale industrial operations or high-demand commercial setups.
  • 400V Voltage Compatibility: The ATS is designed for use in 400V systems, a common voltage level for industrial and commercial applications, ensuring its versatility and applicability across a wide range of sectors.
. Applications schneider TA16D4S5004TPE
Additional information
brands
Schneider Electric
Brand
Schneider Electric
Similar Products
Original price was: 8,179.29 EGP.Current price is: 4,416.80 EGP.
-46% Schneider 11054 | Domae MCB - miniature circuit-breaker - 3P - 25A - C Curve - 6000A
Schneider 11054 | Domae MCB – miniature circuit-breaker – 3P – 25A – C Curve – 6000A
Original price was: 2,407.02 EGP.Current price is: 1,287.97 EGP.
-52% Schneider XB7EW3461 | red illuminated pushbutton + 22 spring return - 250 V - 1NO
Schneider XB7EW3461 | red illuminated pushbutton + 22 spring return – 250 V – 1NO
-44% Schneider 18638 | NG125 - circuit breaker - NG125N - 3P - 50A - C curve
Schneider 18638 | NG125 – circuit breaker – NG125N – 3P – 50A – C curve