schneider TA16D4S5004TPE | TransferPact Active TA63,500A 4P Rotary 400V
SKU: TA16D4S5004TPE Category: Brand:
Description
Technical Specifications schneider TA16D4S5004TPE
  • Type: Active Automatic Transfer Switch (ATS)
  • Rated Current: 500 Amps
  • Number of Poles: 4 poles (4P), designed for systems with four conductors, including the neutral, typically found in three-phase power setups.
  • Voltage Compatibility: 400V, making it suitable for industrial and commercial electrical systems operating at this voltage level.
  • Frame Size: 500A rated frame, capable of handling significant electrical loads up to 500A.
. Features schneider TA16D4S5004TPE
  • 500A Frame Size: The 500A frame allows the TA16D4S5004TPE to handle high electrical loads up to 500A, making it suitable for large-scale industrial operations or high-demand commercial setups.
  • 400V Voltage Compatibility: The ATS is designed for use in 400V systems, a common voltage level for industrial and commercial applications, ensuring its versatility and applicability across a wide range of sectors.
. Applications schneider TA16D4S5004TPE
Additional information
brands
Schneider Electric
Brand
Schneider Electric
Similar Products
-12% Schneider 12485 | miniature circuit breaker - Domae - 1P - 40A - 220...240 V - C curve - 4.5 kA
Schneider 12485 | miniature circuit breaker – Domae – 1P – 40A – 220…240 V – C curve – 4.5 kA
Original price was: 174.72 EGP.Current price is: 153.26 EGP.
-43% Telemecanique XS230BLPBL2 | Inductive sensor XS2 M30, L57mm, brass, Sn15mm, 12..24VDC, cable 2m
Telemecanique XS230BLPBL2 | Inductive sensor XS2 M30, L57mm, brass, Sn15mm, 12..24VDC, cable 2m
Original price was: 2,958.80 EGP.Current price is: 1,686.52 EGP.
-46% Schneider LRE484 | EasyPact TVS differential thermal overload relay 146...234 A - class 10A
Schneider LRE484 | EasyPact TVS differential thermal overload relay 146…234 A – class 10A