schneider TA16D4S5004TPE | TransferPact Active TA63,500A 4P Rotary 400V
SKU: TA16D4S5004TPE Category: Brand:
Description
Technical Specifications schneider TA16D4S5004TPE
  • Type: Active Automatic Transfer Switch (ATS)
  • Rated Current: 500 Amps
  • Number of Poles: 4 poles (4P), designed for systems with four conductors, including the neutral, typically found in three-phase power setups.
  • Voltage Compatibility: 400V, making it suitable for industrial and commercial electrical systems operating at this voltage level.
  • Frame Size: 500A rated frame, capable of handling significant electrical loads up to 500A.
. Features schneider TA16D4S5004TPE
  • 500A Frame Size: The 500A frame allows the TA16D4S5004TPE to handle high electrical loads up to 500A, making it suitable for large-scale industrial operations or high-demand commercial setups.
  • 400V Voltage Compatibility: The ATS is designed for use in 400V systems, a common voltage level for industrial and commercial applications, ensuring its versatility and applicability across a wide range of sectors.
. Applications schneider TA16D4S5004TPE
Additional information
brands
Schneider Electric
Brand
Schneider Electric
Similar Products
-44% Schneider 18638 | NG125 - circuit breaker - NG125N - 3P - 50A - C curve
Schneider 18638 | NG125 – circuit breaker – NG125N – 3P – 50A – C curve
Original price was: 44,468.39 EGP.Current price is: 24,964.71 EGP.
Original price was: 5,563.08 EGP.Current price is: 3,004.10 EGP.
-46% Schneider LC1E500M7 | Contactor,Easy TeSys Control,LC1E,3P(3NO),AC-3,<=440V,500A,220V AC coil
Schneider LC1E500M7 | Contactor,Easy TeSys Control,LC1E,3P(3NO),AC-3,<=440V,500A,220V AC coil
-46% Schneider 12497 | Miniature circuit breaker (MCB), Domae, 2P, 25A, C curve, 4500A (IEC/EN 60898-1)
Schneider 12497 | Miniature circuit breaker (MCB), Domae, 2P, 25A, C curve, 4500A (IEC/EN 60898-1)